Track & Field Athlete of the Week Archive

2015-16 Men Women
Dec. 7 - 13 Latrelle Swayne, Saint Martin's (Track) Taylor Deskins, Northwest Nazarene (Track)
  Mikel Smith, Saint Martin's (Field) Taylor Van Valey, Northwest Nazarene (Field)
Jan. 11 - 17 Marc-Antoine Rouleau, Simon Fraser (Track)
Cody Thomas, Alaska Anchorage (Field)
Jamie Ashcroft, Alaska Anchorage (Track)
Karolin Anders, Alaska Anchorage (Field)
McKenzie Warren, Concordia (Field)
Jan. 18 - 24 Kyle McLaughlin, Northwest Nazarene (Track)
Mikel Smith, Saint Martin's (Field)
Shannon Porter, Saint Martin's (Track)
McKenzie Warren, Concordia (Field)
Jan. 25 - 31 Badane Sultessa, Western Oregon (Track)
Vladislav Tsygankov, Simon Fraser (Field)
Lynelle Decker, Seattle Pacific (Track)
Karolin Anders, Alaska Anchorage (Field)
Feb. 1 - 7 Travis Milbrandt, Western Washington (Track)
Vladislav Tsygankov, Simon Fraser (Field)
Shannon Porter, Saint Martin's (Track)
Ella Brown, Simon Fraser (Field)
Feb. 8 - 14 Dominik Notz, Alaska Anchorage (Track)
Tyler Lamott, Concordia (Field)
Joyce Chelimo, Alaska Anchorage (Track)
Amanda Youngers, Central Washington (Field)
Feb. 22 - 28 Badane Sultessa, Western Oregon (Track)
Luke Plummer, Central Washington (Field)
Nicole Maurmann, Western Oregon (Track)
Miranda Osadchey, Western Washington (Field)
Feb. 29 - Mar. 6 Matt Lutz, Western Washington (Track)
Brian Chalkley, Saint Martin's (Field)
Shannon Porter, Saint Martin's (Track)
Bethany Drake, Western Washington (Field)
Mar. 7 - 13 Dominik Notz, Alaska Anchorage (Track)
David Ricibh, Western Oregon (Track)
Mikel Smith, Saint Martin's (Field)
Lynelle Decker, Seattle Pacific (Track)
Joyce Chelimo, Alaska Anchorage (Track)
Karolin Anders, Alaska Anchorage (Field)
Mar. 14 - 20 Josh Hanna, Western Oregon (Track)
Matt Dehan, Saint Martin's (Field)
Jalen Tims, Seattle Pacific (Track)
Ellie Logan, Northwest Nazarene (Field)
Mar. 21-27 Carlos Ortiz, Concordia (Track)
Tyler Lamott, Concordia (Field)
Suzanne Van De Grift, Western Oregon (Track)
Katie Reichert, Western Washington (Field)
Mar. 28-Apr. 3 Alex Donigian, Western Washington (Track)
Josh Koch, Concordia (Field)

Lynelle Decker, Seattle Pacific (Track)
Joyce Chelimo, Alaska Anchorage (Track)
Bethany Drake, Western Washington (Field)

Apr. 4 - 10 Bernari Sternen, Central Washington (Track)
Payton Lewis, Northwest Nazarene (Field)

Della Lyle, Montana State Billings (Track)
Christina MacDonald, Concordia (Field)

Apr. 11 - 17 Alex Donigian, Western Washington (Track)
Josh Koch, Concordia (Field)

Joyce Chelimo, Alaska Anchorage (Track)
Tayler Fettig, Central Washington (Field)

Apr. 18 - 24 Travis Milbrandt, Western Washington (Track)
Armando Tafoya, Central Washington (Field)

Jamie Ashcroft, Alaska Anchorage (Track)
Kyra Brannan, Seattle Pacific (Field)

Apr. 25 - May 1 Robert Peterson, Montana State Billings (Track)
Payton Lewis, Northwest Nazarene (Field)

Taylor Deskins, Northwest Nazarene (Track)
Bethany Drake, Western Washington (Field)

May 2 - 8 Cameron Proceviat, Simon Fraser (Track)
Tevin Gladden, Alaska Anchorage (Field)

Madison Garcia (Central Washington)
Tayler Fettig, Central Washington (Field)

 

2014-15 Men Women
Dec. 8-14 David Durden, SMU (Track) Chelsey Knott, NNU (Track)
  Payton Lewis, NNU (Field) Becki Duhamel, CWU (Field)
  Mikel Smith, SMU (Field)  
Jan. 12-18 Alex Donigian, WWU & Robert Peterson, MSUB (Track)  Lindsey Butterworth, SFU (Tracck)
  Mikel Smith, SMU (Field) Karolin Anders, UAA (Field)
Jan. 19-25 Chase Cunningham, NNU (Track)  Shannon Porter, SMU (Track) 
  Armando Tafoya, CWU (Field)  Becki Duhamel, CWU (Field)
Jan. 26-Feb. 1 SFU Distance Medley (Track) Lindsey Butterworth, SFU (Track) 
  Cody Thomas, UAA (Field) Emmi Collier, WOU (Field) 
Feb. 2-8 Josh Hanna, WOU & Rimar Christie, NNU (Track)  Chelsey Knott, NNU (Track)
  Payton Lewis, NNU (Field)  Taylor VanValey, NNU (Field)
Feb 9-15 Travis Milbrandt, WWU (Track) Jennifer Johnson, SFU (Track)
  Payton Lewis, NNU (Field) Tayler Fettig, CWU (Field)
Feb. 23-March 1 Badane Sultessa, WOU (Track) Lynelle Decker, SPU (Track)
  Gordon Kordas, WWU (Field) Becki Duhamel, CWU (Field)
March 2-8 Cody Warner, WOU (Track) Haley O’Connor, WWU (Track)
  Franz Burghagen, UAA (Field) Katie Reichert, WWU (Field)
March 9-15 Dominik Notz, UAA (Track) Shannon Porter, SMU (Track)
  Brian Chalkey, SMU (Field) Kali Walker, SMU (Field)
March 16-22 Kent McKinney, CWU (Track) Dani Eggleston, CWU (Track)
  Ryan Macdonald, WWU (Field) Anna Paradee, WWU (Field)
March 23-29 Alex Donigian, WWU (Track) Jamie Ashcroft, UAA & Shannon Porter, SMU (Track) 
  Justin Peterson, CWU (Field) Corrie Holm, MSUB (Field)
  Vladislav Tsgankov, SFU (Field)  
March 30-Apr. 5 Cameron Proceviat, SFU (Track) Lindsey Butterworth, SFU (Track)
  Payton Lewis, NNU (Field) Megan Mortensen, WWU (Field)
April 6-12 Cameron Proceviat, SFU (Track) Megan Rogers, CWU (Track)
  Justin Larson, WOU (Field) Caitlin Curtis, NNU (Field)
April 13-19 Dominik Notz, UAA (Track) Haleigh Lloyd, UAA (Track)
  Luke Plummer, CWU (Field) Katelyn Steen, WWU (Track)
  Brett Watson, WWU (Field) Katie Reichert, WWU (Field)
April 20-26 Zach Holloway, WOU (Track) Becca Houk, SPU (Track)
  Mikel Smith, SMU (Field) McKenna Emmert, CWU (Field)
April 27-May 2 Badane Sultessa, WOU(Track) Lindsey Butterworth, SFU (Track)
  Cody Parker, UAA (Field) Kirby Neale, SMU (Field)

 

2013 Men Women
Nov. 26-Dec. 2 Michael Davis, SMU (Field)
Scott Hunter, CWU (Field)
Stephanie Kellogg, SMU (Field)
Alex Anderson, WOU (Field)
Dec. 3-9 Tanner Rottrup, MSUB (Field) Stacey Pitt, MSUB (Field)
Jan. 7-13 Alex Donigian, WWU (Track)
Michael Davis, SMU (Field)
Helen Crofts, SFU (Track)
Laura Tesch, SMU (Field)
Jan. 14-20 Frank Krause, SMU (Track)
Tanner Rottrup, MSUB (Field)
Marie Smith, NNU (Track)
Becki Duhamel, CWU (Field)
Jan. 21-27 Micah Chelimo, UAA (Track)
Cody Thomas, UAA (Field)
Susan Tanui, UAA (Track)
Emily Warman, WWU (Field)
Jan. 28-Feb.3 Andrew Curtis, NNU (Track)
Tyson Vanderby,MSUB (Track)
Matson Hardie, WOU (Field)
Laura Tesch, SMU (Field)
Feb. 4-10 Micah Chelimo, UAA (Field)
Tanner Rottrup, MSUB (Field)
Helen Crofts, SFU (Track)
Karis Anderson, WWU (Field)
Feb. 18-24 Chris Olsen, WOU (Track)
Matson Hardie, WOU (Field)
Brett Watson, WOU (Field)
Andrea Abrams, SFU
Tanya Bjornsson, WWU
Becki Duhamel, CWU
Feb. 25-Mar. 3 Kody Rhodes, WOU (Track)
Shane Brooks, WOU (Field)
Madison McClung, WOU (Track)
Ali Worthen, SPU (Field)
Mar. 4-10 Dylan Anthony, UAA (Track)
Franz Burghagen, UAA (Field)
Ivy O'Guinn, UAA (Track)
Mar. 11-17 Andrew Venema, CWU (Track)
Michael Davis, SMU (Field)
Cody Thomas, UAA (Field)
McKayla Fricker, SPU (Track)
Amanda Schumaker, WOU (Field)
Mar. 18-24 Rimar Christie, NNU (Track)
Greyson Kilgore, NNU (Field)
Jordan Powell, NNU (Track)
AnnaMarie Forza, NNU (Field)
Mar. 25-31 Dylan Anthony, UAA (Track)
Chris Olsen, WOU (Track)
Susan Bick, UAA (Track)
Taylor Fettig, CWU (Field)
Apr. 1-7 Rimar Christie, NNU (Track)
Braden Keller, CWU (Field)
Helen Crofts, SFU (Track)
Grace Morgan, UAA (Track)
Cheyanna Pinley, WWU (Field)
Apr. 8-14 Rory Bauer, MSUB (Track)
Ryan MacDonald, WWU (Field)
Ali Worthen, SPU (Track)
Seabre Church, WOU (Field)
Apr. 15-21  Alex Donigan, WWU (Track)
Brett Watson, WWU (Field)
Cody Parker, UAA (Field)
Susan Tanui, UAA (Track)
Tanya Bjornsson, WWU (Field)
Apr. 22-28  Rimar Christrie, NNU (Track) Jade Richardson, SFU (Field)
Apr. 29-May 5 Isaac Kangogo, UAA (Track)
Sam Washington, SMU (Field)
Michael Davis, SMU (Field)

Kishia Mitchell, SPU (Track)
Becki Duhamel, CWU (Field)
2014 Men Women
April 28 - May 4

Track: Josh Hanna, WOU
Field: Greyson Kilgore, NNU

Track: Megan Teigen, SMU
Field: Rebecca Laible, WOU

April 21-27

Track: Rimar Christie, NNU & Tyrell Williams, WOU
Field: John Haskin, WWU

Track: Marie Smith, NNU
Field: Lindsay Wells, WWU

April 14-20

Track: Micah Chelimo, UAA
Field: Frank Catelli, WWU

Track: McKayla Fricker, SPU
Field: Lindsey Wells, WWU & Kalli Walker, SMU

April 7-13

Track: Bernari Sternen, CWU

Field: Cody Thomas, UAA

Track: Irene Moore, SMU

Field: Karolin Anders, UAA

March 31 - April 6

Track: Micah Chelimo, UAA

Field: Kevin Rima, NNU

Track: Joyce Kipchumba, UAA

Field: Bethany Drake, WWU

March 24-30

Track: Brady Beagley, WOU

Field: Anthony Montanez, MSUB

Track: Katelyn Steen, WWU

Field: Lindsay Wells, WWU

March 17-23

Track: Brady Beagley, WOU 

Field: Frank Catelli, WWU

Track: McKayla Fricker, SPU

Field: Katie Reichert, WWU

March 10-16

Track: Elliott Bauer, UAA

Field: Troy Martin, CWU

Track: Rosie Smith, UAA

Field: Becki Duhamel, CWU

March 3-9

Track: Bobo Camara, UAA

Field: Franz Burghagen, UAA

Track: Jamie Ashcroft, UAA

Field: Seabre Church, WOU

Feb. 24 - March 2

Track: Robert Peterson, MSUB

Field: Slater Hirst, WWU

Track: Kishia MitchellTasia Baldwin

Jasmine JohnsonMcKayla Fricker, SPU

Field: Bethany Drake, WWU

Feb. 10-16

Track: Micah Chelimo, UAA

Field: Vladislav Moldavanov, SFU

Track: Joyce Kipchumba, UAA

Field: Tanya Bjornsson, WWU

Feb. 3-9

Track: Frank Krause, SMU

Field: Kevin Stanley, CWU

Track: Marie Smith, NNU

Field: Alison Silva, NNU

Jan. 27 - Feb. 2

Track: Chip Jackson, WWU

Field: Brett Watson, WWU

Track: McKayla Fricker, SPU

Field: Karolyn Anders, UAA

Jan. 20-26

Track: Frank Krause, WWU

Field: Greyson Kilgore, NNU 

Track: Angel Rodgers, SMU

Field: Jordan Rehfeld, NNU

Jan. 13-19

Track: Alex Donigian, WWU

Field: Frank Catelli, WWU

Track: Sarah Sawatzky, SFU

Field: Tayler Fettig, CWU

Dec. 9-15 Rimar Christie, NNU Natalie Evans, NNU