GNACSports.com
High Five: Crosswhite Leads Men's T&F All-Academic
Justin Crosswhite capped his WOU career with a seventh-place finish in the 1,500 meters at the GNAC Outdoor Championships. Photo by Jacob Thompson.
Justin Crosswhite capped his WOU career with a seventh-place finish in the 1,500 meters at the GNAC Outdoor Championships. Photo by Jacob Thompson.

Thursday, May 19, 2022

PORTLAND, Ore. – After a career in which he maintained excellence both on the track and in the classroom, five-time selection Justin Crosswhite of Western Oregon leads the 103 student-athletes named to the GNAC Men’s Track and Field All-Academic Team, presented by Barnes & Noble College.

Crosswhite, a senior with a 4.00 GPA in Western Oregon’s Master of Organizational Leadership Program, competed only during the outdoor season in 2021-22. He ran a lifetime best of 3:48.93 in the 1,500 meters and a season-best of 1:54.94 in the 800 meters, which placed 14th at the GNAC Championships. Crosswhite placed seventh in the 1,500 meters in a time of 3:52.95.

Crosswhite is one of six honorees with a perfect 4.00 GPA. He is joined by Alaska Anchorage junior Jacob Moos, Northwest Nazarene freshman Dylan Breuer, Saint Martin’s seniors Miguel De LaMalena and Cooper McCullough, and Western Washington freshman Kale Engebretsen. A total of 18 student-athletes made the team with a GPA of 3.80 or greater.

The All-Academic Team includes 60 repeat selections, 13 three-time honorees and eight four-time selections. The list of four-time selections includes Central Washington seniors Trevor Allen, Angus Beaton and Rajesh Gill; De LaMalena, Simon Fraser junior Aaron Ahl and Western Washington juniors Sonny Chhim, Mac Franks and Cyrus McAllister.

To qualify for the GNAC All-Academic Teams, presented by Barnes & Noble College, nominees must be of sophomore eligibility or greater, have a minimum cumulative GPA or 3.20 or greater, be a letterwinner on their team and must be in their second year at the nominating institution. 

Thanks to eligibility waivers provided by the NCAA due to the cancellation of the 2020 season, players who continue to hold freshman eligibility but are in their second season of competition at the nominating institution were eligible for selection to the GNAC All-Academic Team.

2022 GNAC MEN'S TRACK AND FIELD ALL-ACADEMIC TEAM
Presented by Barnes & Noble College

ALASKA ANCHORAGE       
Name Academic Major Year GPA Hometown
* Jacob Belanger Social Work Jr. 3.60 Anchorage, Alaska
* Daryl Bushnell Physical Education Jr. 3.38 Anchorage, Alaska
Joshua Jackman Mechanical Engineering Sr. 3.20 Kenai, Alaska
*+ Titus Kangogo Mechanical Engineering Jr. 3.48 Eldoret, Kenya
* Jacob Moos Aviation Technology Jr. 4.00 Galena, Alaska
* Joshua Wagner Dietetics So. 3.56 Niederahr, Germany
         
CENTRAL WASHINGTON       
Name Academic Major Year GPA Hometown
*+# Trevor Allen Clinical Physiology Sr. 3.37 Lake Stevens, Wash.
Jacob Barnert Business Administration So. 3.45 Yelm, Wash.
*+# Angus Beaton Public Relations/Anthropology Sr. 3.71 Olympia, Wash.
*+ Tysen Campbell Clinical Physiology Sr. 3.53 Granite Falls, Wash.
*+ Zachary Davis Accounting Sr. 3.49 Seattle, Wash.
* Espen Diamond Sport Management Jr. 3.89 Everett, Wash.
* Ian Engdahl Professional Pilot Jr. 3.52 Dana Point, Calif.
*+# Rajesh Gill Accounting Sr. 3.66 Federal Way, Wash.
* Chris Hines Sport Management Jr. 3.67 Steilacoom, Wash.
* Garrett Hough Environmental Geological Sciences Jr. 3.48 Dana Point, Calif.
*+ Henry Milodragovich Philosophy Sr. 3.49 Seattle, Wash.
Deylan Okinaka Professional Pilot So. 3.76 Hilo, Hawaii
* Mateo Rivera Physical Education & School Health Sr. 3.56 Everett, Wash.
Ty Savely Sport Management So. 3.61 Mission Viejo, Calif.
* Bryan Sidor Safety & Health Management Sr. 3.38 Aberdeen, Wash.
* Zachary Sundt Exercise Science Sr. 3.62 Olympia, Wash.
Dylan Thompson Music Performance/Music Education So. 3.45 Roy, Wash.
* Jacob Thompson Psychology Sr. 3.46 Mililani, Hawaii
* Bobby Widmar Information Technology & Admin. Mgt. Sr. 3.34 Sparks, Nev.
* Shun Yamaguchi Information Technology & Admin. Mgt./Japanese Jr. 3.72 Vancouver, Wash.
         
MONTANA STATE BILLINGS       
Name Academic Major Year GPA Hometown
*+ Ase Ackerman Health & Human Performance: Performance Option Jr. 3.44 Glendive, Mont.
Jackson Bailey Business Administration: Accounting So. 3.49 Missoula, Mont.
Bryce Olson Business Administration: Accounting So. 3.45 Three Forks, Mont.
*+ Logan Straus Health & Human Performance: Performance Option Jr. 3.47 Billings, Mont.
         
NORTHWEST NAZARENE       
Name Academic Major Year GPA Hometown
Josh Beck Business Administration Fr. 3.66 Oregon City, Ore.
Dylan Breuer Biology: Pre-Medicine Fr. 4.00 Bothell, Wash.
*+ Colton Burr Engineering Jr. 3.44 Weiser, Idaho
Chandler Emerson Nursing Fr. 3.65 Eagle, Idaho
Dylan Hendry Wildlife Biology & Ecology Jr. 3.31 New Plymouth, Idaho
Drew Hollenbeck Biology Fr. 3.42 Bonney Lake, Wash.
Derek Knight Pre-Physical Therapy Fr. 3.60 Nampa, Idaho
* Colton Sedlacek Pre-Physical Therapy Jr. 3.85 Parma, Idaho
*+ Tyler Shea Mathematics Jr. 3.94 Spokane, Wash.
*+ Cameron Willey Secondary Education Jr. 3.52 Yakima, Wash.
         
SAINT MARTIN’S        
Name Academic Major Year GPA Hometown
Andrew Alfred Computer Science Jr. 3.48 Valley Springs, Calif.
* Landon Armstrong Computer Science So. 3.49 Seattle, Wash.
Andrew Boyd Civil Engineering So. 3.70 Olympia, Wash.
*+# Miguel De LaMelena Math & Mechanical Engineering Sr. 4.00 Vancouver, Wash.
* Jack Farrell Business Administration Jr. 3.70 Lacey, Wash.
* Nicholas Georgia Nursing Fr. 3.65 Honolulu, Hawaii
Michael Harwell Undeclared Fr. 3.63 Freeland, Wash.
Cooper McCullough History Sr. 4.00 Enumclaw, Wash.
Noa Peralta History Sr. 3.97 Olympia, Wash.
* Andrew Schulz Computer Science So. 3.97 Pe Ell, Wash.
* Noah Simons Nursing So. 3.61 Lacey, Wash.
         
SEATTLE PACIFIC        
Name Academic Major Year GPA Hometown
Colin Boutin School Counseling Sr. 3.75 Valrico, Fla.
* Brad Bowman Computer Science So. 3.79 Tacoma, Wash.
Darius Holmes Exercise Science So. 3.46 Klamath Falls, Ore.
Kainoa Lee Mechanical Engineering So. 3.85 San Leandro, Calif.
* David Njeri Nursing Jr. 3.30 Tacoma, Wash.
         
SIMON FRASER        
Name Academic Major Year GPA Hometown
*+# Aaron Ahl Biomedical Physiology Jr. 3.26 Calgary, Alta.
Felix Allen Mathematical Physics Fr. 3.25 Langley, B.C.
Aiden Good Business Fr. 3.21 Carstairs, Alta.
* Nickolas Kuzyk Behavioral Neuroscience Fr. 3.52 Maple Ridge, B.C.
* Zackary Kuzyk Kinesiology Sr. 3.32 Maple Ridge, B.C.
* Jorrin Lenton Environmental Earth Systems So. 3.81 Maple Ridge, B.C.
* Ephrem Mekonnen Behavioral Neuroscience So. 3.64 Burnaby, B.C.
* Brendan Moore Business Administration So. 3.28 Calgary, Alta.
Joel Perriard International Studies So. 3.75 Odesa, Ukraine
* Callum Robinson Molecular Biology & Biochemistry So. 3.35 Goderich, Ont.
* Jordan Schmidt Business/Psychology So. 3.98 Langley, B.C.
* Kaito Suzuki Business Administration So. 3.20 Tokyo, Japan
         
WESTERN OREGON        
Name Academic Major Year GPA Hometown
*+ Owen Collins Criminal Justice Sr. 3.44 Portland, Ore.
*+#^ Justin Crosswhite Organizational Leadership Sr. 4.00 Hood River, Ore.
Keanu Daos Communication Jr. 3.81 Kennewick, Wash.
James Duane Business Fr. 3.35 Medford, Ore.
Chase Eckenfels Education So. 3.24 Kailua, Hawaii
Jacob Flury Earth Science So. 3.20 Lake Oswego, Ore.
* Austin Goldstein Psychology Sr. 3.39 Sherwood, Ore.
Emmett Klus Psychology So. 3.55 Burns, Ore.
Dustyn McKenney Business Fr. 3.80 Buchanan, Calif.
Eli Nafziger Exercise Science So. 3.81 Albany, Ore.
Bailey Smith Communication Jr. 3.70 Cody, Wyo.
Wyatt Smith History Fr. 3.92 Oakland, Ore.
JJ Walker Business Jr. 3.61 Warrenton, Ore.
         
WESTERN WASHINGTON       
Name Academic Major Year GPA Hometown
Lucas Brenek International Business & Japanese Fr. 3.41 Honolulu, Hawaii
Ethan Bursch Electrical & Computer Engineering Fr. 3.26 Shelton, Wash.
*+# Sonny Chhim Kinesiology Jr. 3.56 Kelso, Wash.
*+ Mark Daniels Human Services So. 3.68 Seattle, Wash.
Jaden Edwards Business Management Fr. 3.67 Ladera Ranch, Calif.
* Kale Engebretsen Mathematics Fr. 4.00 Enumclaw, Wash.
*+# Mac Franks Electrical & Computer Engineering Jr. 3.57 Lake Forest Park, Wash.
Jeret Gillingham Behavioral Neuroscience Fr. 3.53 Sandy, Ore.
* Ryan Greenwalt Computer Science Fr. 3.91 Kirkland, Wash.
Tyrel Halme Psychology Fr. 3.44 Amboy, Wash.
Jalen Javurek Electrical & Computer Engineering Fr. 3.35 Portland, Ore.
Brock Knowles Psychology Fr. 3.48 Shelton, Wash.
*^ Kaleb Korta Business Management Jr. 3.72 Galena, Alaska
*+# Cyrus McAllister Biology Jr. 3.59 Shoreline, Wash.
* Kevin McDermott Finance Fr. 3.54 Port Orchard, Wash.
Jon Oglesby Recreation Management & Leadership Jr. 3.21 Athens, Ga.
* Alec Ritter Kinesiology So. 3.22 Enumclaw, Wash.
* Sean Sands Behavioral Neuroscience/Biochemistry Fr. 3.54 Pine, Colo.
Abbas Theophilus Urban Planning Fr. 3.45 Lynden, Wash.
* Calahan Warren Kinesiology (Master’s) Sr. 3.45 Auburndale, Fla.
* Drew Weber Urban Planning/Sustainable Development So. 3.33 Vancouver, Wash.
*+ Ryan Witters Geology So. 3.30 Bothell, Wash.
         
* - 2020-21 All-Academic Selection  
+ - 2019-20 All-Academic Selection    
# - 2018-19 All-Academic Selection 
^ - 2017-18 All-Academic Selection    
Copyright ©2022 Great Northwest Athletic Conference. All Rights Reserved. GNACSports.com