Conrad Leads 78 GNAC Men's Track All-Academic Selections
Simon Fraser junior Ben Conrad has a 4.07 GPA in the Canadian 4.33 system as a computing science major.
Simon Fraser junior Ben Conrad has a 4.07 GPA in the Canadian 4.33 system as a computing science major.

Wednesday, May 17, 2017

PORTLAND, Ore. – Simon Fraser hurdler Ben Conrad, one of four conference performers with a grade point average of 4.00 or greater, leads 78 selections to the 2016-17 Great Northwest Athletic Conference Men’s Track & Field All-Academic Team.

Conrad, a junior, has a 4.07 GPA as a computing science major in the Canadian system which awards a 4.33 GPA for an A-plus. The Bridgewater, N.S., native competed at the GNAC Outdoor Track & Field Championships in the 400-meter hurdles.

Three athletes from the GNAC’s U.S. schools are on the team with a 4.00 GPA: Northwest Nazarene junior Isaac Mitchell, Saint Martin’s senior Vincent Fualefau and Western Oregon sophomore Tyler Jones. The quartet is among eight athletes on the team with GPAs of 3.80 or higher.

Of the 78 honorees, 35 are repeat selections. The list includes a pair of four-time selections (made possible by varying eligibilities in both the indoor and outdoor seasons) in Central Washington senior Kaleb Javier and Saint Martin’s senior Josiah Shelman.

Among the three-time honorees are Alaska Anchorage seniors Tevin Gladden and Michael Mendenhall; Central Washington senior Darren Arndt, Saint Martin’s senior Jasper Heckman, Simon Fraser senior Daniel Kelloway and Western Washington seniors Jacob Hino, Gordie Kordas, Mark Seely and Andrew Wise.

Central Washington and Western Washington led the 10 GNAC schools sponsoring track and field with 13 selections. Saint Martin's had 12 selections to the team.

To qualify for the GNAC All-Academic Teams, a student-athlete must have a cumulative GPA of 3.20 or higher, be of sophomore standing or better and be in their second season competing at the nominating institution.

Name Academic Major Year GPA Hometown
Adam Commandeur Physical Education Sr. 3.20 Comox, B.C.
* Joe Day Psychology Sr. 3.21 Palmer, Alaska
*+ Tevin Gladden Mathematics/Computer Science Sr. 3.20 Fairbanks, Alaska
Darrion Gray Physical Education Jr. 3.22 Anchorage, Alaska
* Edwin Kangogo Economics Jr. 3.29 Eldoret, Kenya
* Liam Lindsay Physical Education Jr. 3.55 Duncan, B.C.
*+ Michael Mendenhall Physical Education Sr. 3.30 Kenmore, Wash.
Nicholas Taylor International Studies So. 3.25 Victoria, B.C.
Name Academic Major Year GPA Hometown
*+ Darren Arndt Law & Justice Sr. 3.50 Burlington, Wash.
Taryk Boyd Undeclared So. 3.42 Camas, Wash.
* Michael Chavez Legal Professions & Studies Sr. 3.47 Olympia, Wash.
Ryan Gunther Undeclared So. 3.21 Camas, Wash.
Tyler Humphries Undeclared So. 3.86 Puyallup, Wash.
* Zane Irvine Computer & Information Sciences Sr. 3.72 Yakima, Wash.
*+# Kaleb Javier Law & Justice Sr. 3.75 Tacoma, Wash.
Riley Jorgensen Education Jr. 3.30 Olympia, Wash.
Kodiak Landis Physical Education/School Health Sr. 3.70 Snohomish, Wash.
Ron Leaf History/Social Studies Teaching Jr. 3.25 Kelso, Wash.
Kyler Ooley Undeclared So. 3.22 Tacoma, Wash.
Matthew Schrenk Undeclared So. 3.30 Selah, Wash.
Garret Steuk EMS Paramedicine Jr. 3.25 Gig Harbor, Wash.
Name Academic Major Year GPA Hometown
* Glen Felix Exercise Science Sr. 3.32 Hermiston, Ore.
* Carlos Ortiz Exercise Science Jr. 3.53 Salem, Ore.
Jared Seckel Exercise Science Sr. 3.75 Valencia, Calif.
Peter Seifert Exercise Science So. 3.21 Sangerhausen, Germany
Paris Speidel Business Sr. 3.66 Bellingham, Wash.
Name Academic Major Year GPA Hometown
Ivan Colmenero Criminal Justice So. 3.28 Manhattan, Mont.
* Jorey Egeland Biology Jr. 3.44 Billings, Mont.
* Liam McKay Chemistry Jr. 3.49 Surrey, B.C.
Brady Ostermiller Management So. 3.59 Shepherd, Mont.
Kaelen Shay Accounting So. 3.42 Billings, Mont.
Name Academic Major Year GPA Hometown
* JB Bermudez-Koch Biology Sr. 3.86 Caldwell, Idaho
* Gabe Fisher Business Administration Jr. 3.85 Nampa, Idaho
Philip Gwin Biology: Pre-Medicine So. 3.65 Fair Oaks, Calif.
Nick Hamilton Computer Science So. 3.33 Caldwell, Idaho
* Zach Mason Mass Communication Sr. 3.40 Enumclaw, Wash.
* Isaac Mitchell Biology: Pre-Medicine Jr. 4.00 Sandy, Ore.
* Nathan Moore Pre-Physical Therapy Jr. 3.85 Eugene, Ore.
* Jared Webster Nursing Jr. 3.61 Jackson, Calif.
Name Academic Major Year GPA Hometown
Kyle Anderson-De Avila Business Administration So. 3.28 Ellensburg, Wash.
Craig Boyle Mechanical Engineering So. 3.27 Vancouver, Wash.
Joseph Edgecomb Chemistry So. 3.91 Lakewood, Wash.
Vincent Fualefau Master’s of Business Administration Gr. 4.00 Tacoma, Wash.
*+ Jasper Heckman Civil Engineering Sr. 3.24 Orting, Wash.
* Josh Hunt Computer Science Jr. 3.63 Onalaska, Wash.
* Andrew Kier Business Administration Jr. 3.57 Olympia, Wash.
Austin Miller Accounting Sr. 3.37 Port Orchard, Wash.
Levi Schilter Civil Enringeering So. 3.59 Lacey, Wash.
*+# Josiah Shelman Business Administration Sr. 3.73 Olympia, Wash.
Andrew Walter Business Administration So. 3.45 Fairbanks, Alaska
Jason Wilkens Business Administration Sr. 3.29 Eugene, Ore.
Name Academic Major Year GPA Hometown
* Peyton Harris Applied Human Biology Jr. 3.66 Boise, Idaho
* David McLeod Exercise Science Sr. 3.47 Des Moines, Wash.
Jesse Phan Business Administration So. 3.63 Bellingham, Wash.
* Justin Ramsey Secondary Education/History Sr. 3.71 Colorado Springs, Colo.
Joey Walker Psychology Sr. 3.79 Auburn, Wash.
Name Academic Major Year GPA Hometown
* Benjamin Conrad Computing Science Jr. 4.07 Bridgewater, N.S.
*+ Daniel Kelloway Earth Sciences Sr. 3.49 Mount Pearl, N.L.
NOTE: Simon Fraser GPAs figured on the 4.33 Canadian system.      
Name Academic Major Year GPA Hometown
* Kegan Allen Exercise Science Jr. 3.29 Dallas, Ore.
* Matthew Haglund Exercise Science Jr. 3.27 Clackamas, Ore.
AJ Holmberg Education Jr. 3.45 Scio, Ore.
Tyler Jones Mathematics So. 4.00 Bend, Ore.
Corrado Pitari Exercise Science Jr. 3.60 Lake Oswego, Ore.
* David Ribich Communication Studies Jr. 3.35 Enterprise, Ore.
Zac Smith Education-Integrated Sciences So. 3.39 Prineville, Ore.
Name Academic Major Year GPA Hometown
Alex Barry Kinesiology So. 3.48 Sequim, Wash.
Peter Butler Manfacturing Engineering/ So. 3.26 Port Angeles, Wash.
  Environmental Science      
Liam Cossette Electrical Engineering So. 3.30 Spokane, Wash.
Costel David Accounting So. 3.50 Vancouver, Wash.
Isaac Derline Community Health Jr. 3.39 Kent, Wash.
*+ Jacob Hino Biology Sr. 3.57 Yakima, Wash.
Stedman Knox Biology So. 3.59 Bothell, Wash.
*+ Gordie Kordas Chemistry Sr. 3.76 Blaine, Wash.
Cody McCranie Kinesiology Sr. 3.38 Auburn, Wash.
Colton Pulver Psychology/Kinesiology So. 3.55 Wasilla, Alaska
*+ Mark Seely Plastics & Composite Engineering Sr. 3.58 Spokane, Wash.
Adam Thomas Manufacturing Engineering Jr. 3.54 Washougal, Wash.
*+ Andrew Wise Journalism/Environmental Policy Sr. 3.50 Denver, Colo.
* - 2015-16 All-Academic Selection      
+ - 2014-15 All-Academic Selection      
# - 2013-14 All-Academic Selection