GNACSports.com
Multi-Event Performer Leads Women's Track All-Academic
Yvonne Jeschke scored for the Seawolves in two events at the GNAC Outdoor Track and Field Championships and placed ninth in the heptathlon. Photo by Jacob Thompson.
Yvonne Jeschke scored for the Seawolves in two events at the GNAC Outdoor Track and Field Championships and placed ninth in the heptathlon. Photo by Jacob Thompson.

Friday, May 17, 2019

PORTLAND, Ore. – It has been a terrific four-year career for Alaska Anchorage senior Yvonne Jeschke as the Seawolves’ combined-event specialist leads a total of 134 selections to the 2018-19 Great Northwest Athletic Conference Women’s Track and Field All-Academic Team.

Jeschke is one of seven student-athletes named to the team that carries a 4.00 cumulative grade point average. The Au am Rheim, Germany native scored for Alaska Anchorage in two events at the GNAC Outdoor Track and Field Championships, taking sixth in the 400-meter hurdles and seventh in the high jump. She just missed scoring in the heptathlon at the GNAC Combined Event Championship, placing ninth.

Jeschke is joined by fellow Alaska Anchorage 4.00 performers in sophomore Grace Gannon and junior Marie Ries. Also among the 4.00 performers is Central Washington senior Alexa Shindruk, Concordia senior Dalen Richardson, Northwest Nazarene junior Bethany Danner and Saint Martin’s senior Kianna Garmanian.

In all, 48 of the 134 selections to the Women’s Track and Field All-Academic Team boast GPAs or 3.8 or better.

In addition, Jeschke is among 70 repeat selections to the team and among 24 student-athletes to be named to the team three times. Three student-athletes earned their fourth selection to the team: Richardson, Alaska Anchorage senior Caroline Kurgat and Western Washington senior Anna Paradee.

Western Washington leads all teams with 19 total selections. Central Washington finished with 17 selections.

Selections to the GNAC All-Academic Teams must be of sophomore standing or greater, have a 3.20 cumulative grade point average or better and be in their second season of competition at the nominating institution. The Track and Field All-Academic Team includes student-athletes from both the indoor and outdoor seasons.

2018-19 GNAC WOMEN'S TRACK AND FIELD ALL-ACADEMIC TEAM

ALASKA ANCHORAGE        
Name Academic Major Year GPA Hometown
* Vanessa Aniteye Pre-Major Health Science Jr. 3.23 Norderstedt, Germany
* Riley Burroughs Nursing Science/Psychology Jr. 3.56 Wasilla, Alaska
* Kimberly Coscia Justice Jr. 3.55 Torrance, Calif.
Ruth Cvancara Pre-Major Nursing Science/
Physical Education
So. 3.95 Anchorage, Alaska
Grace Gannon Psychology So. 4.00 Anchorage, Alaska
Arielle Himelbloom Pre-Major Health Science So. 3.45 Kodiak, Alaska
*+ Yvonne Jeschke Physical Education Sr. 4.00 Au am Rhein, Germany
Chrisalyn Johnson Mechanical Engineering Jr. 3.54 Anchorage, Alaska
Yemi Knight Environment & Society Sr. 3.76 St. Michael, Barbados
*+# Caroline Kurgat Medical Laboratory Science/Nursing Sr. 3.47 Eldoret, Kenya
*+ Danielle McCormick Natural Science Sr. 3.63 Soldotna, Alaska
Marie Ries Journalism & Public Communication/English Jr. 4.00 Wenden, Germany
         
CENTRAL WASHINGTON       
Name Academic Major Year GPA Hometown
Delaney Clem Biological & Biomedical Science Jr. 3.99 Pendleton, Ore.
Katie Collins Business Sr. 3.87 Nine Mile Falls, Wash.
* Brittany Dodge Biological & Biomedical Science Jr. 3.50 Pateros, Wash.
* Halle Irvine Biological & Biomedical Science Jr. 3.85 Yakima, Wash.
Mariah Jones Health Professions & Related Studies So. 3.91 Yakima, Wash.
* Samantha La Rue Psychology Jr. 3.57 Covington, Wash.
Brenna Liebel Biological & Biomedical Science Sr. 3.95 Buckley, Wash.
* Shaddia Meadows Education Jr. 3.38 Naches, Wash.
HarLee Ortega Leisure & Recreational Activities Sr. 3.21 Payette, Idaho
*+ Alexa Shindruk Business, Management, Marketing Sr. 4.00 Bellingham, Wash.
Nicole Soleim Health Professions So. 3.36 Kent, Wash.
* Brittany Stevens Education Jr. 3.92 Bellevue, Wash.
Alexia Thomas Undeclared So. 3.96 Covington, Wash.
Sidney Trinidad Undeclared So. 3.30 Arlington, Wash.
*+ Mariyah Vongsaveng Parks, Recreation, Leisure & Fitness Studies Sr. 3.44 Federal Way, Wash.
* Brooke Williams Construction Trades Sr. 3.60 Vancouver, Wash.
Kayla Wyatt Undeclared So. 3.89 Spokane, Wash.
         
CONCORDIA        
Name Academic Major Year GPA Hometown
Macie Allen Pre-Nursing So. 3.68 Gresham, Ore.
* Kaitlyn Bailly Nursing Jr. 3.36 Anchorage, Alaska
Chelsea Bone Business Sr. 3.95 Oregon City, Ore.
Ashley Brooks Nursing Sr. 3.27 Tacoma, Wash.
Brianna Cole Nursing So. 3.50 North Bend, Ore.
Bailey Fjelstul Exercise & Sports Science Jr. 3.91 Kenmore, Wash.
* Gabriella Hobson Exercise & Sports Science Jr. 3.88 Coos Bay, Ore.
* Beth Leavitt Homeland Security Sr. 3.43 Redmond, Ore.
*+ Katrina Linenko Exercise & Sports Science Jr. 3.85 Newport, Ore.
Megan Mayfield Exercise & Sports Science Sr. 3.22 Salinas, Calif.
*+ Nicole Pederson Exercise & Sports Science Sr. 3.64 Redondo Beach, Calif.
*+# Dalen Richardson Master’s of Teaching
Secondary Education
Sr. 4.00 Boring, Ore.
* Chase Stephens Elementary Education Jr. 3.65 Palmer, Alaska
* Kori Sprague Business Sr. 3.56 Wildomar, Calif.
Elizabeth Stottlemyre Biology So. 3.89 Lacy, Wash.
         
MONTANA STATE BILLINGS       
Name Academic Major Year GPA Hometown
Nikki Aiken Health & Human Performance - Teaching Option Jr. 3.33 Belgrade, Mont.
* Brenna Beckett Broadfield Science Teaching Option Jr. 3.86 Broadview, Mont.
Anne Lory Chevalier Criminal Justice Jr. 3.35 Billings, Mont.
Rachel Hiner Special Education So. 3.69 Harlowtown, Mont.
Michaela Johnson Health & Human Performance - Performance Option Jr. 3.20 Billings, Mont.
* Abbie Lohof Elementary Education Jr. 3.79 Laurel, Mont.
Myhia Metzenberg General Studies So. 3.26 Miles City, Mont.
Hannah Nessan Elementary Education So. 3.68 Billings, Mont.
* Jamie Orme Elementary Education Jr. 3.34 Helena, Mont.
*+ Shaniah Schwend Elementary Education Sr. 3.86 Bridger, Mont.
*+ Josey Smiedala Public Relations Sr. 3.33 Helena, Mont.
* Hailey Steinbeisser Health & Human Performance - Teaching Option Jr. 3.77 Sidney, Mont.
*+ Janessa Williams Elementary Education Sr. 3.72 Clancy, Mont.
         
NORTHWEST NAZARENE       
Name Academic Major Year GPA Hometown
* Katie Conklin Nursing Sr. 3.76 The Dalles, Ore.
* Makenna Conley Psychology Sr. 3.23 Redmond, Ore.
* Bethany Danner Secondary Education: Mathematics Jr. 4.00 McCall, Idaho
* Kourtney Gwin Biology: Pre-Medicine Jr. 3.94 Orangevale, Calif.
*+ Emily Hammons Art: Graphic Design Sr. 3.25 Caldwell, Idaho
Katie Heckathorn Biology: Pre-Medicine So. 3.99 Greenleaf, Idaho
Abl Johnson Management So. 3.49 Portland, Ore.
*+ Miranda Kopp Pre-Physical Therapy Sr. 3.45 Nampa, Idaho
*+ Ellie Logan Master’s of Business Adminsitation Sr. 3.92 Fossil, Ore.
* Jackie Mahowald Christian Ministry Jr. 3.79 Nine Mile Falls, Wash.
Heidi Nisly English So. 3.89 Victor, Mont.
*+ Nicole Nobbs Management Sr. 3.84 Zillah, Wash.
Lexi Tubbs Master’s of Business Administration Sr. 3.73 Turlock, Calif.
Kendal Willenbrock Psychology So. 3.52 Gig Harbor, Wash.
Reitta Wyllie Biology: Pre-Medicine So. 3.58 John Day, Ore.
         
SAINT MARTIN’S        
Name Academic Major Year GPA Hometown
*+ Cassidy Apo Business Administration Sr. 3.54 Honolulu, Hawaii
Sadie Dalgleish Sociology & Cultural Anthropology Sr. 3.47 Longview, Wash.
*+ Lindsey Dorney Elementary Education Sr. 3.85 Bothell, Wash.
* Kianna Garmanian Communication Studies Jr. 4.00 Everett, Wash.
* Grace Hamre Mathematics Jr. 3.38 Chehalis, Wash.
* Sarah Howsden Civil Engineering Sr. 3.34 Winlock, Wash.
*+ Liz Larson Mathematics & Biology Sr. 3.86 Snoqualmie, Wash.
*+ Jona Spiller Biology Sr. 3.27 Olympia, Wash.
Taylor Tandecki Biology So. 3.43 Enumclaw, Wash.
* Yeshi Vaughan Social Work Jr. 3.85 Rochester, Wash.
*+ Megan Vernoy Educational Studies Sr. 3.84 Brentwood, Calif.
         
SEATTLE PACIFIC        
Name Academic Major Year GPA Hometown
Grace Bley Exercise Science Jr. 3.75 Puyallup, Wash.
* Scout Cai Exercise Science Jr. 3.62 Colfax, Wash.
Dania Holmberg Psychology So. 3.84 Eagle, Idaho
Emma Lambert Physiology Sr. 3.35 Portland, Ore.
*+ Geneva Lehnert Art Sr. 3.68 Eugene, Ore.
* Kate Lilly Mathematics Jr. 3.84 Renton, Wash.
Kellie May Nursing So. 3.59 Irvine, Calif.
* Sedona McNerney Integrated Studies Jr. 3.82 Fair Oaks, Calif.
Renick Meyer Biology So. 3.38 Gresham, Ore.
Julia Stepper Education Certification So. 3.48 Ariel, Wash.
Elizabeth Thompson History So. 3.84 Portland, Ore.
* Katherine Walter Business Administration Jr. 3.97 Brier, Wash.
         
SIMON FRASER        
Name Academic Major Year GPA Hometown
Renate Bluschke Sustainable Business So. 3.44 Black Creek, B.C.
Emily Chilton Biomedical Physiology So. 3.97 New Westminster, B.C.
*+ Sophie Dodd Sustainable Business Sr. 3.59 Vancouver, B.C.
Amy Morris Molecular Biology So. 3.61 Nanaimo, B.C.
*+# Alana Mussatto Kinesiology Sr. 3.39 North Vancouver, B.C.
* Paige Nock Social Justice - Education Sr. 3.41 Courtice, Ont.
*# Amy Petz Biomedical Physiology Sr. 3.33 Martensville, Sask.
Holly Taylor Criminology So. 3.30 Brantford, Ont.
Bryce West Business/Economics Sr. 3.21 Collingwood, Ont.
         
WESTERN OREGON        
Name Academic Major Year GPA Hometown
* Rachel Bayly Interdisciplinary Studies Jr. 3.98 Moscow, Idaho
Grayson Burke Early Childhood Education Jr. 3.23 Vancouver, Wash.
* Meghan Drader Interdisciplinary Studies Jr. 3.96 Amity, Ore.
*+ Antoinette Gowen Business Jr. 3.75 Wilsonville, Ore.
* Mariah Gronbach Education Jr. 3.64 Grants Pass, Ore.
*+ Grace Knapp Biology Jr. 3.99 Sandy, Ore.
Natalie Legras Information Systems So. 3.97 Scio, Ore.
Darian Wilson Community Health Education So. 3.28 Coquille, Ore.
*+ Olivia Woods Psychology Sr. 3.85 Troutdale, Ore.
Michaela Yonkman History So. 3.80 Everson, Wash.
* Kendra Zimmerdahl Community Health Education Jr. 3.52 Portland, Ore.
         
WESTERN WASHINGTON       
Name Academic Major Year GPA Hometown
Hannah Bradley English Jr. 3.40 Bellingham, Wash.
Hannah Dodson Psychology So. 3.40 Seattle, Wash.
Talia Dreicer Energy Policy & Management So. 3.60 Los Alamos, N.M.
Chanelle Eddy Elementary Education Jr. 3.39 Bellingham, Wash.
Heather Faretta Undeclared So. 3.31 Hanalei, Hawaii
Isabella Foos Communications So. 3.39 Olympia, Wash.
* Sophia Galvez Environmental Studies Jr. 3.34 Los Alamos, N.M.
* Aundrea Koger Bio-Ecology Jr. 3.92 Osage City, Kan.
*+ Tracy Melville Bio-Ecology Sr. 3.71 Lamont, Wash.
Malea Munoz Anthropology Sr. 3.22 Kent, Wash.
Hannah Nienaber Environmental Science So. 3.85 Battle Ground, Wash.
* Jewels Oliquiano Business Administration Jr. 3.80 Kaneohe, Hawaii
*+# Anna Paradee Kinesiology Sr. 3.86 Tacoma, Wash.
* Raquel Pellecer Accounting Jr. 3.68 Sandy, Ore.
Peyton Shinnick Anthropology Jr. 3.22 Maple Valley, Wash.
* Waverly Shreffler Environmental Education Jr. 3.57 Sequim, Wash.
*+ Savannah Smith Marine Biology Sr. 3.35 Renton, Wash.
Maddie Taylor Communications Sr. 3.47 Seattle, Wash.
Natalie Vetto Business Administration So. 3.55 Kirkland, Wash.
         
* - 2017-18 All-Academic Selection
+ - 2016-17 All-Academic Selection
# - 2015-16 All-Academic Selection
 

 

Copyright ©2019 Great Northwest Athletic Conference. All Rights Reserved. GNACSports.com